Planning Committee

28 May 2014 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 4 of 8, Displaying meetings 31 to 40 of 79 meetings found in selected date range
25 August 201614:0018:00Council ChamberScheduled
22 September 201614:0018:00Lecture Theatre 1 the basement Bolton Central LibraryScheduled
20 October 201614:0018:00Council ChamberScheduled
17 November 201614:0018:00Lecture Theatre 1 the basement Bolton Central LibraryScheduled
24 November 201612:3016:00Lecture Theatre 1 the basement Bolton Central LibraryScheduled
15 December 201614:0018:00Council ChamberScheduled
12 January 201714:0018:00Lecture Theatre 1 the basement Bolton Central LibraryScheduled
09 February 201714:0018:00Festival HallScheduled
09 March 201714:0018:00Council ChamberScheduled
06 April 201714:0018:00Council ChamberScheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 19 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Shamim Abdullah Member 12/10/2016 - current
Conservative
Councillor Robert Allen Member 22/05/2019 - current
Labour
Councillor Mohammed Ayub Member 23/05/2018 - current
Conservative
Councillor Derek Bullock Member 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor Samantha Connor Member 22/05/2019 - current
Labour
Councillor Ann Cunliffe Member 28/05/2014 - current
Labour
Councillor Hanif Darvesh Vice-Chair 28/05/2014 - current
Conservative
Councillor Mudasir Dean Member 28/05/2014 - current
Liberal democrats
Councillor Roger Hayes (Leader of the Liberal Democrat Group) Member 22/05/2019 - current
UKIP
Councillor Sean Hornby (Leader of UKIP Group) Member 20/05/2015 - current

Other Information