Planning Committee

28 May 2014 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 8 of 8, Displaying meetings 71 to 80 of 80 meetings found in selected date range
29 August 201910:0012:00Council ChamberScheduled
19 September 201914:0018:00Council ChamberScheduled
03 October 201913:0017:00Council ChamberScheduled
17 October 201914:0018:00Council ChamberScheduled
14 November 201914:0018:00Council ChamberScheduled 
12 December 201914:0018:00Council ChamberScheduled 
16 January 202014:0018:00Council ChamberScheduled 
06 February 202014:0018:00Council ChamberScheduled 
05 March 202014:0018:00Council ChamberScheduled 
02 April 202014:0018:00Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying items 11 to 19 of 19 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Nicholas Peel Member 28/05/2014 - current
Conservative
Councillor Jacqueline Radcliffe Member 22/05/2019 - current
Farnworth and Kearsley First
Councillor Paul Sanders Member 23/05/2018 - current
Labour
Councillor Elaine Sherrington Member 22/05/2019 - current
Conservative
Councillor Dr John Walsh OBE Hon DUniv Chairman 28/05/2014 - current
Labour
Councillor Anna-Marie Watters Member 22/05/2019 - current
Farnworth and Kearsley First
Councillor Lisa Weatherby Member 22/05/2019 - current
Liberal democrats
Councillor David Wilkinson Member 23/05/2018 - current
Horwich and Blackrod First Independents
Councillor Peter Wright Member 22/05/2019 - current

Other Information